3640KC102KAT3A\SB
Mfr.Part #
3640KC102KAT3A\SB
Description
CAP CER 1000PF 5KV X7R 3640
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
5000V 5kV
Datasheets
3640KC102KAT3A\SB
KYOCERA AVX 3640KC102KAT3A\SB
1000pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640KC102KAT3A\SB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
3640KC102KAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm