3640KA311JAT9A
Mfr.Part #
3640KA311JAT9A
Description
CAP CER 310PF 5KV NP0 3640
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
310pF
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Feature :
High Voltage
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
5kV
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Mount :
Surface Mount
Height :
2.54mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
10.2mm
Datasheets
3640KA311JAT9A
KYOCERA AVX 3640KA311JAT9A
310pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640KA311JAT9A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 5kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
3640KA311JAT9A Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 5kV