3640KA101JAT3AJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3640KA101JAT3AJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 5KV C0G/NP0 3640
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
100pF
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated DC :
5kV
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Height :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
3640KA101JAT3AJ
KYOCERA AVX 3640KA101JAT3AJ
100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640KA101JAT3AJ Overview
A 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 5kV.
3640KA101JAT3AJ Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 5kV