3640JC392MAT3A\SB
Mfr.Part #
3640JC392MAT3A\SB
Description
CAP CER 3900PF 4KV X7R 3640
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
3900pF
Published :
Voltage - Rated :
4000V 4kV
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Datasheets
3640JC392MAT3A\SB
KYOCERA AVX 3640JC392MAT3A\SB
3900pF 4000V 4kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640JC392MAT3A\SB Overview
Programs on this device are of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
3640JC392MAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm