3640JC392KAT3A\SB
Mfr.Part #
3640JC392KAT3A\SB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Description
CAP CER 3900PF 4KV X7R 3640
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
4000V 4kV
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3900pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Datasheets
3640JC392KAT3A\SB
KYOCERA AVX 3640JC392KAT3A\SB
3900pF 4000V 4kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640JC392KAT3A\SB Overview
This device's program size/dimension is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
3640JC392KAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm