3640HA221JAT9A
Mfr.Part #
3640HA221JAT9A
Description
CAP CER 220PF 3KV NP0 3640
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
High Voltage
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Length :
9.14mm
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
10.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Published :
Capacitance :
220pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Datasheets
3640HA221JAT9A
KYOCERA AVX 3640HA221JAT9A
220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640HA221JAT9A Overview
Ceramic capacitor is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 3kV is required to operate this capacitor.
3640HA221JAT9A Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV