3640CC394KAT3A\SB
Mfr.Part #
3640CC394KAT3A\SB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Description
CAP CER 0.39UF 630V X7R 3640
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.39µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
630V
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Datasheets
3640CC394KAT3A\SB
KYOCERA AVX 3640CC394KAT3A\SB
0.39μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640CC394KAT3A\SB Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
3640CC394KAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm