3640CA473KAT9A
Mfr.Part #
3640CA473KAT9A
Description
CAP CER 0.047UF 630V NP0 3640
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
600V
Published :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
10.2mm
Height :
2.54mm
Capacitance :
0.047µF
Length :
9.14mm
Thickness :
2.54mm
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Datasheets
3640CA473KAT9A
KYOCERA AVX 3640CA473KAT9A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640CA473KAT9A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 600V.
3640CA473KAT9A Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V