3640AC104MAT3A\SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3640AC104MAT3A\SB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Capacitance :
0.1μF
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
3640 (9110 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
3640AC104MAT3A\SB
KYOCERA AVX 3640AC104MAT3A\SB
0.1μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640AC104MAT3A\SB Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
3640AC104MAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm