3631B101LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3631B101LL
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 1.1A 220MOHM SMD
Stock
366
In Stock :
366
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
220mOhm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Series :
3631, Sigma Inductors
Factory Lead Time :
28 Weeks
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1.1A
Q Factor :
20
Test Frequency :
1kHz
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Lead/Base Style :
SMD/SMT
HTS Code :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
DC Current :
1.1A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Size / Dimension :
0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
Max Current Rating :
1.1A
Shielding :
yes
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Depth :
13mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Number of Pins :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
RMS Current (Irms) :
1.1A
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±10%
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
5.9944mm
Inductance Tolerance :
15%
Inductance :
100μH
Current :
700mA
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max DC Current :
1.1A
Composition :
Wirewound
Published :
2007
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
3631B101LL
TE Connectivity AMP Connectors 3631B101LL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD