361KH14J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
361KH14J
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Disc 14mm
Datasheet
Download
Description
MOV DISC 14MM, 360V 6KA, 125 BUL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Width :
6.7 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum AC Volts :
230 V
Current - Surge :
6 kA
Clamping Voltage :
595 V
Package / Case :
Disc 14mm
Lead Spacing :
10 mm
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Details
Maximum DC Volts :
300 V
Tolerance :
10 %
Type :
Metal Oxide Varistors
Product Category :
Varistors
Brand :
Product :
MOV
Diameter :
14 mm
Termination Style :
Radial
Package :
Bulk
Energy :
130J
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
Through Hole
Varistor Voltage :
360 V
Subcategory :
Varistors
Operating Temperature :
-40°C ~ 140°C (TA)
Surge Energy Rating :
130 J
Peak Surge Current :
6 kA
Features :
Product Status :
Active
Capacitance @ Frequency :
560 pF @ 1 kHz
Packaging :
Bulk
Varistor Voltage (Typ) :
360 V
Series :
14H
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Capacitance :
560 pF
Datasheets
361KH14J
Introducing YAGEO 361KH14J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 14mm, Mounting Type:Through Hole, Type:Metal Oxide Varistors, Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TA), 361KH14J pinout, 361KH14J datasheet PDF, 361KH14J amp .Beyond YAGEO 361KH14J ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.