35RASMT3BHNTRX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35RASMT3BHNTRX
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A
Stock
445
In Stock :
445
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Audio Connectors
Number of Ports :
1
Housing Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
RIGHT ANGLE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
35RASMT
Published :
2005
Number of Positions/Contacts :
3 Conductors, 4 Contacts
Number of Contacts :
3
Actual Diameter :
0.142 (3.60mm)
Feature :
Board Guide
Internal Switch(s) :
Single Switch
Mount :
Surface Mount
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e4
Housing Material :
Thermoplastic
Industry Recognized Mating Diameter :
3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Length :
19mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
6mm
Connector Type :
Phone Jack
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Signal Lines :
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material - Plating :
Silver
Max Current Rating :
3A
Current Rating :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
250VAC