35MS74.7MEFC4X7
Mfr.Part #
35MS74.7MEFC4X7
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Stock
7
In Stock :
7
Capacitance :
4.7μF
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
35V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
33mA @ 10kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Height :
7mm
Lead Pitch :
1.4986mm
Series :
MS7
Voltage - Rated DC :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
4mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
22mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
22mA
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
35MS74.7MEFC4X7
Rubycon 35MS74.7MEFC4X7
MS7 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 22mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can