35HDSAU17
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35HDSAU17
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
3.5MM SLD STEREO PLUG .17 GOLD,
Stock
92
In Stock :
92
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Audio Connectors
Series :
35HD
Number of Positions/Contacts :
3 Conductors, 3 Contacts
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connector Type :
Phone Plug
Body Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
4A
Gender :
Male
Industry Recognized Mating Diameter :
3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
Termination :
Solder Eyelet(s)
Contact Material :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Sealed, Strain Relief
Cable Opening :
0.175 ~ 0.210 (4.45mm ~ 5.33mm)
Internal Switch(s) :
Does Not Contain Switch
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Color :
Gold, Black
Signal Lines :
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material - Plating :
Gold
Voltage - Rated :
250VAC 140VDC
Actual Diameter :
0.140 (3.56mm)
Mating Length/Depth :
0.560 14.20mm
Includes :
4 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube, 1 O-Ring
Operating Temperature :
-20°C~85°C