3260-10S3(58)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3260-10S3(58)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 10P 0.031 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Square
Mount :
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Series :
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
500mA
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
10
Contact Type :
Center Strip Contact
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Insulation Height :
0.114 2.90mm
Style :
Board to Cable/Wire
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
125VAC
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Latch Holder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
787.4μm
Number of Positions :
10
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Feature :
Board Guide, Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
1.25μin 0.032μm
Datasheets
3260-10S3(58)
Hirose 3260-10S3(58)
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Bulk Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 10 Positions Center Strip Contact
3260-10S3(58) Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Surface Mount, Right Angle for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the 3200 Series.Devices with 10 pins are available.A possible application for the device is General Purpose.In many ways, its Board Guide, Shielded feature makes it more powerful.Surface Mount is used to mount the part.