32-1518-11H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
32-1518-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Number of Pins :
32
Contact Style :
RND PIN-SKT
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Depth :
0.165 inch
Published :
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Positions or Pins (Grid) :
32 (2 x 16)
Packaging :
Bulk
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Contact Material - Post :
Brass
Lead Length :
3.175mm
Termination :
Solder
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Feature :
Open Frame
Series :
518
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
Type :
DIP, 0.2 (5.08mm) Row Spacing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Row Spacing :
0.1 mm
Number of Contacts :
32
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
5 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Mount :
Through Hole
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
2
Datasheets
32-1518-11H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 32-1518-11H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:32, Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.2 (5.08mm) Row Spacing, 32-1518-11H pinout, 32-1518-11H datasheet PDF, 32-1518-11H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 32-1518-11H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH