315MABA03KHS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
315MABA03KHS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3.15UF 10% 500VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 250
Published :
Capacitance :
3.15μF
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Motor Run
Voltage - Rated DC :
500V
Series :
MAB
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
1.260Lx0.591W 32.00mmx15.00mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.965 24.50mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
250V
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
27.5082mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
475V
Operating Temperature :
-40°C~100°C