3090-103H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3090-103H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 120MA 5 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Depth :
2.79mm
Q @ Freq :
20 @ 7.9MHz
Shielding :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Inductance :
10μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2-SMD
Current Rating :
120mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height :
1.27mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Series :
Height Seated (Max) :
0.050 1.27mm
HTS Code :
Pbfree Code :
Max DC Current :
120mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e4
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Iron Powder
Q Factor :
20
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Epoxy Encapsulated
Tolerance :
±3%
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
7.9MHz
Case/Size Code :
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Datasheets
3090-103H
3090-103H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD