306MHBS35K2J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
306MHBS35K2J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 30UF 10% 575VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
575V
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~100°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
30μF
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MHBS
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
37.4904mm
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 240
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.6mOhm
Size / Dimension :
1.673Lx1.102W 42.50mmx28.00mm