2U3836E18QDBVRG4Q1
Mfr.Part #
2U3836E18QDBVRG4Q1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Threshold Voltage :
+1.71V
EAR99
Reset Timeout :
100ms Minimum
Max Supply Current :
25μA
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Adjustable Threshold :
No
Power Dissipation :
437mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Channels :
1
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Operating Supply Current :
25μA
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Threshold :
1.71V
Operating Supply Voltage :
1.8V
Base Part Number :
3836E18
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
5
Max Supply Voltage :
6V
Quiescent Current :
220nA
Supply Voltage :
3.3V
Number of Pins :
5
Number of Voltages Monitored :
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Max Reset Threshold Voltage :
1.76V
Max Power Dissipation :
437mW
Nominal Supply Current :
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Min Supply Voltage :
1.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Overvoltage Threshold :
1.76V
Min Reset Threshold Voltage :
1.64V
Pin Count :
Undervoltage Threshold :
1.64V
Length :
2.9mm