2R5TPE1500MF
Mfr.Part #
2R5TPE1500MF
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 1500UF 2.5V 2917
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Dissipation Factor :
15 %
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
1500μF
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
375µA
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Manufacturer Size Code :
D4
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
3.9A
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage :
2.5V
Voltage - Rated DC :
2.5V
Series :
POSCAP™ TPE
Length :
7.3mm
Pbfree Code :
yes
Height :
3.8mm
Depth :
4.3mm
Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
4
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
2R5TPE1500MF
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5TPE1500MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:2.5V, Type:Molded, Number of Pins:4, 2R5TPE1500MF pinout, 2R5TPE1500MF datasheet PDF, 2R5TPE1500MF amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5TPE1500MF ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.