2PH2-12-UA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2PH2-12-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number Of PCB Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Shrouding :
Unshrouded
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Length - Mating :
0.154 3.91mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.11 inch
Number of Positions :
12
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Overall Contact Length :
0.343 8.70mm
Series :
2PH2
Insulation Height :
0.079 2.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
1A
Body Depth :
0.079 inch
Contact Shape :
Square
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Body Breadth :
0.157 inch
Mounting Type :
Through Hole
Body Length or Diameter :
0.474 inch
Style :
Board to Board
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Durability :
1000 Cycles
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Brass
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Reference Standard :
UL, CSA
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Additional Feature :
RoHS Compliant
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
HTS Code :
Datasheets
2PH2-12-UA
Adam Tech 2PH2-12-UA
2PH2 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 12-Position Board to Board 0.079 2.00mm Height