2PH1-14-UA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2PH1-14-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shrouding :
Unshrouded
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions :
14
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Overall Contact Length :
0.343 8.70mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Pitch :
2.0066mm
Insulation Height :
0.079 2.00mm
JESD-609 Code :
e4
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Material :
Brass
Contact Resistance :
20mOhm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
Style :
Board to Board
Number Of PCB Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Reference Standard :
UL, CSA
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Type :
Male Pin
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
1A
Additional Feature :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Mating :
0.154 3.91mm
HTS Code :
Series :
2PH1
Body Breadth :
0.079 inch
Body Depth :
0.079 inch
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
250VAC
Datasheets
2PH1-14-UA
Adam Tech 2PH1-14-UA
2PH1 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board 0.079 2.00mm Height