2M801-007-16M6-4SC
Mfr.Part #
2M801-007-16M6-4SC
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
6-4
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
4
Number of Contacts :
4
Resistance :
2.801MOhm
Orientation :
C
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
2M801-007-16M6-4SC Overview
2M801-007-16M6-4SC Features
2M series
2M801-007-16M6-4SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16M6-4SC Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER