2M801-007-16M13-7SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-007-16M13-7SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Number of Contacts :
7
Contact Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
13-7
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Cable Opening :
0.650 (16.50mm)
Series :
2m
Shielding :
Shielded
Published :
2011
Insulation Resistance :
5GOhm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Number of Positions :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-16M13-7SA Overview
2M801-007-16M13-7SA Features
2M series
2M801-007-16M13-7SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16M13-7SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER