2ESDV-10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2ESDV-10P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Package / Case
P=5.08mm
Datasheet
Download
Description
TERM BLK 10POS 5.08MM SCRW PLG
Stock
740
In Stock :
740
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Product Status :
Active
Number of Levels :
1
Safety Approval :
CSA; CUL; FIMKO; UL; VDE
Pitch :
0.200" 5.08mm
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge :
12 AWG
Color :
Green
RoHS :
Non-Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Wire Gauge or Range - AWG :
12-30 AWG
Type :
PLUG
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Current :
15 A
Number of Poles :
10
Voltage - UL :
300 V
Header Orientation :
Current - IEC :
18A
Contact Mating Finish :
Tin
Wire Cross Section :
2.5 mm2
Current - UL :
15 A
Number of Positions :
10
Number of Ways :
Number of Rows :
1
HTS Code :
Number of Decks :
Package :
Bulk
Fastening Method :
Screw
Voltage - IEC :
600 V
Wire Gauge or Range - mm² :
0.2-2.5mm²
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Rated Voltage :
300 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Package / Case :
P=5.08mm
Positions Per Level :
Packaging :
Bag-packed
Dinkle Enterprises
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Features :
Series :
2ESDV
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
2ESDV-10P
Introducing Headers, Plugs and Sockets DINKLE Corporation USA 2ESDV-10P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:PLUG, Operating Temperature:-40°C ~ 120°C, Package / Case:P=5.08mm, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 2ESDV-10P pinout, 2ESDV-10P datasheet PDF, 2ESDV-10P amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets DINKLE Corporation USA 2ESDV-10P ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DINKLE Corporation USA 2ESDV-10P
2ESDV-10P datasheet pdf and Unclassified product details from Dinkle stock available at Xinshop
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM