2DE-19PF172
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2DE-19PF172
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLG 19P PNL MT CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Micro, 2D
Contact Resistance :
9mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Type :
Signal
Body Breadth :
0.494 inch
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E Double Density
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Double Density
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Contact Finish Thickness :
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Package :
Bulk
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps) :
5A
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Wire Size (Min) :
26 AWG
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Ingress Protection :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Voltage Rating :
Backset Spacing :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Features :
Number of Positions :
19
Number of Rows :
3
RoHS :
Non-Compliant
Number of Contacts :
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Contact Form :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Size (Max) :
22 AWG
Mating Contact Row Spacing :
0.075 inch
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
Current Rating :
5A
Number of Pins :
Brand :
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Contact Finish :
Gold
Mating Contact Pitch :
0.075 inch
Datasheets
2DE-19PF172
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon 2DE-19PF172 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Pins:19, 2DE-19PF172 pinout, 2DE-19PF172 datasheet PDF, 2DE-19PF172 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon 2DE-19PF172 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
2DE-19PF172 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Micro, 2D Series, it can be found in this category.It has 19 pins.In this case, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~85°C Operating Temperature.
2DE-19PF172 Features
Micro, 2D series
2DE-19PF172 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
2DE-19PF172 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP