2DD-100SF0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2DD-100SF0
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HOUSING
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Color :
Black
Type :
Receptacle
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) Double Density
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Steel
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Mounting Angle :
Straight
Mounting Style :
Wire
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
4 Row
Features :
Shell Size :
5 (D)
Number of Positions :
100 Position
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Connector Style :
D-Sub, Double Density
Contact Gender :
Socket (Female)
Contact Type :
Signal
Shell Finish Thickness :
Brand :
Termination Style :
Crimp
Mating Cycles :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Series :
Product Status :
Active
Base Product Number :
2DD
Subcategory :
D-Sub Connectors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Shell Plating :
Cadmium
Package :
Bulk
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Datasheets
2DD-100SF0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS