2DB52S-F0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2DB52S-F0
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 52POS
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Base Product Number :
2dB
Series :
Micro, 2D
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B Double Density
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
3
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Features :
Brand :
Mount :
Free Hanging
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type :
Signal
Number of Positions :
52
Package :
Bulk
Color :
Black
Subcategory :
D-Sub Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub, Double Density
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Product Status :
Active
Mating Cycles :
Shell Finish Thickness :
Datasheets
2DB52S-F0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS