2AX123K1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2AX123K1
Manufacturer
Semtech
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 1KV X7R NONSTND
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Capacitance :
0.012µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated :
1000V 1kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
6.4mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.252 6.40mm
Size / Dimension :
0.272Lx0.252W 6.90mmx6.40mm
Temperature Coefficient :
X7R
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
6.9mm
Size Code :
Width :
6.4mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
6.4008mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
2AX123K1
0.012μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.272Lx0.252W 6.90mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD
2AX123K1 Overview
A 0.272Lx0.252W 6.90mmx6.40mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
2AX123K1 Features
a size/dimension of 0.272Lx0.252W 6.90mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
2AX123K1 Applications
There are a lot of Semtech Corporation
2AX123K1 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL