293D105X0025A2TE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
293D105X0025A2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 25V 1206
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
500nA
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
A
Series :
TANTAMOUNT®, 293D
Type :
Molded
Dissipation Factor :
4 %
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
J BEND
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tan Delta :
0.04
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current :
100mA
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.6Ohm
Tolerance :
±20%
Height :
1.6mm