27C16Q45/B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
27C16Q45/B
Manufacturer
Rochester Electronics
Package / Case
24-DIP (0.600, 15.24mm) Window
Datasheet
Download
Description
27C16Q45/B
Stock
429
In Stock :
429
Manufacturer :
Rochester Electronics
Product Category :
Memory
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Memory Format :
EPROM
Access Time :
450 ns
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
27C16
Product Status :
Active
Package / Case :
24-DIP (0.600, 15.24mm) Window
Memory Organization :
2K x 8
Memory Size :
16Kbit
Series :
Supplier Device Package :
24-DIP
Memory Interface :
Parallel
Write Cycle Time - Word, Page :
Package :
Bulk
Technology :
EPROM - UV
Datasheets
27C16Q45/B
Introducing Memory Rochester Electronics 27C16Q45/B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type:Through Hole, Package / Case:24-DIP (0.600, 15.24mm) Window, 27C16Q45/B pinout, 27C16Q45/B datasheet PDF, 27C16Q45/B amp .Beyond Memory Rochester Electronics 27C16Q45/B ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.