25SH-E-05-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25SH-E-05-TR
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.5MM
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Color :
Beige
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Insulation Height :
0.193 4.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage - Rated :
250VAC
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Friction Lock
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Series :
25SH
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Number of Positions :
5
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Datasheets
25SH-E-05-TR
Adam Tech 25SH-E-05-TR
25SH Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 5-Position Board to Cable/Wire 0.193 4.90mm Height