25CTQ035S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25CTQ035S
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
25A, 35V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75mA @ 35V
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
35V
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
3
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
900pF
Base Part Number :
25CTQ035
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Element Configuration :
Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 15A
Max Reverse Leakage Current :
1.75mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
30A
Max Operating Temperature :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
990A
HTS Code :
Average Rectified Current :
15A
Datasheets
25CTQ035S
SMC Diode Solutions 25CTQ035S
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 35V-DC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
25CTQ035S Overview
Keeping the surge current under 990A and preventing it from exceeding it should be the rule.Array is possible to draw current from the part of 30A.This device has a capacitance of about 900pF farads.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 1.75mA.
25CTQ035S Features
900pF farads