255-COAAF55IY1M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
255-COAAF55IY1M
Manufacturer
Vertical Cable
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
OF PC OSPARM SM-APC SCSC SX 1M
Manufacturer :
Vertical Cable
Product Category :
Fiber Optic Cables
RPM :
9600 RPM
Weight :
0.011lb 4.99g
Operating Supply Voltage :
5V
Material - Frame :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
8mm
Power Rating :
400mW
Lead Free :
Lead Free
Voltage Range :
4.5V~5.5VDC
Cable Length :
160mm
Series :
250
Material - Blade :
Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
Mount :
Flanges
Bearing Type :
Sintec
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power :
400W
Lifetime @ Temp :
40000 Hrs @ 20°C
Radiation Hardening :
No
Air Flow :
1.9 CFM (0.053m3/min)
Noise :
16.0 dB(A)
Package / Case :
Axial
Depth :
25mm
Approval Agency :
CE, CSA, UL, VDE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
160mm
Thickness :
8mm
Thermal Support Device Type :
DC FAN
Material :
Plastic, Polybutylene
Size / Dimension :
Square - 25mm Lx25mm H
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Material :
Polybutylene
Voltage - Rated DC :
5V
Power Consumption :
400mW
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
14~158°F -10°C~70°C
Fan Type :
Tubeaxial
Termination :
2 Wire Leads
Datasheets
255-COAAF55IY1M
Vertical Cable 255-COAAF55IY1M
Axial 250 Plastic Polybutylene 2Wire Leads DC Fan 14 158 F -10C 70C 40000Hrs 20C 25mm 5V