251R15S1R2DV4E
Mfr.Part #
251R15S1R2DV4E
Description
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.1684mm
SMD/SMT
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5pF
Height :
1.27mm
Capacitance :
1.2pF
Thickness (Max) :
0.046 1.17mm
Datasheets
251R15S1R2DV4E
Johanson Technology 251R15S1R2DV4E
S 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)