251R15S180FV4E
Mfr.Part #
251R15S180FV4E
Description
CAP CER 18PF 250V NP0 0805
Height :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Thickness :
1.1684mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Capacitance :
18pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
1.27mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Voltage - Rated :
250V
Case Code (Imperial) :
Length :
2.03mm
Thickness (Max) :
0.046 1.17mm
Datasheets
251R15S180FV4E
Johanson Technology 251R15S180FV4E
S 18pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
251R15S180FV4E Overview
A 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
251R15S180FV4E Features
a size/dimension of 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V