251R15S0R4BV4E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
251R15S0R4BV4E
Manufacturer
Johanson Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 250V NP0 0805
Manufacturer :
Johanson Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.4pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.046 1.17mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Length :
2.03mm
Width :
1.27mm
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
S
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.1684mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated :
250V
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
251R15S0R4BV4E
Johanson Technology 251R15S0R4BV4E
S 0.4pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)