250S41X475KV4E
Mfr.Part #
250S41X475KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1210
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.794mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.8mm
Depth :
2.41mm
Capacitance :
4.7μF
Published :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Series :
TANCERAM®
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
SMPS Filtering
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Length :
3.18mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X5R
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
HTS Code :
Datasheets
250S41X475KV4E
Johanson Dielectrics, Inc. 250S41X475KV4E
TANCERAM® 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
250S41X475KV4E Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
250S41X475KV4E Features
a size/dimension of 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V