2508051217Y3
Mfr.Part #
2508051217Y3
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FERRITE BEAD 0805 1LN
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Fair-Rite Products Corp.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Packing Method :
Tape and Reel
Length :
2mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
25%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
DC Resistance (DCR) (Max) :
50mOhm
Max DC Current :
3A
Height :
900μm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip Bead
Filter Type :
Signal Line
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100MHz
Number of Lines :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Material :
Ferrite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Current :
3A
Impedance :
120Ohm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Functions :
1
Datasheets
2508051217Y3
Fair-Rite Products Corp. 2508051217Y3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE
    FERRITE CORE SOLID 2.39MM
    FERRITE CORE 145OHM SOLID 4.90MM
    FERRITE CORE
    FERRITE CORE MULTI-APERTURE
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN