24291-31PG-3ES
Mfr.Part #
24291-31PG-3ES
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Black
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Unshielded
Voltage - Rated :
600V
Ingress Protection :
Weathertight
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Solder
Series :
Mega-Con-X®
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Keyed
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
31
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
2.3A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
24291-31PG-3ES
Receptacle, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Panel Mount, Through Hole 31 Positions Solder Gold Bulk Keyed Bayonet Lock