24-516-11S
Mfr.Part #
24-516-11S
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Current Rating :
1A
Published :
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Termination :
Solder
Termination Post Length :
0.150 3.81mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions or Pins (Grid) :
24 (2 x 12)
Factory Lead Time :
6 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
24
Number of Positions :
24
Packaging :
Bulk
Series :
516
Pbfree Code :
yes
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Feature :
Closed Frame
Lead Length :
3.81mm
Contact Material - Post :
BERYLLIUM COPPER
Type :
DIP, ZIF (ZIP)
Datasheets
24-516-11S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH