24-4518-11H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24-4518-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Type :
DIP, 0.4 (10.16mm) Row Spacing
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Lead Length :
3.175mm
Feature :
Open Frame
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Pbfree Code :
yes
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions or Pins (Grid) :
24 (2 x 12)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Contacts :
24
Body Breadth :
0.5 inch
Contact Material - Post :
Brass
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Body Depth :
0.165 inch
Packaging :
Bulk
Series :
518
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
RND PIN-SKT
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Published :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Pitch :
2.54mm
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
24
PCB Contact Row Spacing :
0.4 mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Datasheets
24-4518-11H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 24-4518-11H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.4 (10.16mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, 24-4518-11H pinout, 24-4518-11H datasheet PDF, 24-4518-11H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 24-4518-11H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH