230-10-LPI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
230-10-LPI
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 2.5VA TH
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Size / Dimension :
60.20mm Lx42.10mm W
Series :
LPI
Lead Free :
Lead Free
Max Output Current :
10mA
Height Seated (Max) :
18.30mm
Output Power :
2.5W
Type :
Semi-Toroidal
Additional Feature :
PCB MOUNTABLE
VA Rating :
2.5 VA
Power - Max :
2.5VA
Voltage - Primary :
115V 230V
Approval Agency :
UL; CSA; TUV
ECCN Code :
EAR99
Height :
18.3mm
Termination Style :
PC Pin
Max Power Dissipation :
2.5W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
42.1mm
Mount :
Through Hole
Weight :
0.27lb 122.47g
HTS Code :
Primary Winding(s) :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage 1 :
115V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 115V Series 230V
Center Tap :
No
Physical Dimension :
60.2mm X 42.1mm X 18.3mm
Current - Output (Max) :
Parallel 20mA Series 10mA
Termination :
PC Pin
Number of Secondary Winding :
2
Length :
60.2mm
Datasheets
230-10-LPI
Signal Transformer 230-10-LPI
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V