224PPA122K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
224PPA122K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 1.2KVDC AXIAL
Stock
140
In Stock :
140
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
PPA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Lead Length :
35mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Rated (AC) Voltage (URac) :
500V
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
550V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Diameter :
19.5mm
Published :
2006
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1200V 1.2kV
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.22µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.4mOhm
Package / Case :
Axial
Termination :
PC Pins
Life (Hours) :
30000 hours
Size / Dimension :
0.768Diax1.339L 19.50mmx34.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Datasheets
224PPA122K
Cornell Dubilier Electronics 224PPA122K
PPA FILM CAPACITOR Axial Film Capacitor 0.768Diax1.339L 19.50mmx34.00mm ±10% 0.22muF 550V