2225WC822MATME
Mfr.Part #
2225WC822MATME
Description
CAP CER 8200PF 2.5KV X7R 2225
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Capacitance :
8200pF
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
High Voltage
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Custom Capabilities :
Uncoated/ Epoxy Coated N , L, J Leads
Depth :
6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5.72mm
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±20%
Height :
2.54mm
Datasheets
2225WC822MATME
KYOCERA AVX 2225WC822MATME
8200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225WC822MATME Overview
Ceramic capacitor is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 2.5kV is required to operate this capacitor.
2225WC822MATME Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV