2225WC332KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225WC332KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 2.5KV X7R 2225
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
3300pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Published :
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Depth :
6.35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
2225WC332KAT1A
KYOCERA AVX 2225WC332KAT1A
3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225WC332KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 2.5kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
2225WC332KAT1A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV