2225SC103MATME
Mfr.Part #
2225SC103MATME
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 2225
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Length :
5.72mm
Depth :
6.35mm
Height :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Capacitance :
10000pF
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Custom Capabilities :
Uncoated/Epoxy Coated N, L, J Leads
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
2225SC103MATME
KYOCERA AVX 2225SC103MATME
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225SC103MATME Overview
A program's size/dimension is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1.5kV, it is capable of operating.
2225SC103MATME Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV