2225SC102MAT1A
Mfr.Part #
2225SC102MAT1A
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 2225
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Depth :
6.35mm
Thickness :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
2225 (5763 Metric)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000pF
Feature :
High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
2225SC102MAT1A
KYOCERA AVX 2225SC102MAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225SC102MAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1.5kV, it is capable of operating.
2225SC102MAT1A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV