2225SC102KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225SC102KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 2225
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Voltage
Pbfree Code :
yes
Depth :
6.35mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V